Hockey Saskatchewan
Hockey Saskatchewan

On-Ice Clinic Schedule


On-Ice Clinic Schedule

  • GRASSROOTS sessions are available for all officials 17 and under and will focus on the basic training required for an official.
  • INTERMEDIATE sessions are available for officials 15-17 years old as of December 31, 2021 and focuses on more advanced power skating skills and techniques for more experience officials looking to move up the ranks as an official
City/Town Date(s) Time Location Category Register
Tisdale Sept. 10 7:15pm-9:15pm Tisdale RecPlex Grassroots Sign Up
Regina Sept. 15 8:30pm-10pm Cooperators Centre C2 Intermediate Sign Up
La Ronge Sept. 17-19 6pm-4pm JRMCC Arena Grassroots Email
Weyburn Sept. 18 1:30pm-3:30pm Tom Zandee Sports Arena Grassroots Sign Up
Martensville Sept. 19 4pm-5:15pm Martensville Arena Intermediate Sign Up
Regina Sept. 21 8:30pm-10pm Cooperators Centre C5 Intermediate Sign Up
Estevan Sept. 25 9:15am-10:30am Affinity Place Intermediate Sign Up
Swift Current Sept. 25 5pm-6:30pm Credit Union iPlex - 2001 Chaplin St. E Intermediate Sign Up
Clavet Sept. 26 9am-10:30am Clavet Arena Grassroots Sign Up
Yorkton Sept. 26 10:30am-12pm Westland Arena Gallagher Centre Grassroots Sign Up
Battlefords Sept. 26 9am-11am North Battleford Access Communication Center - 1902 104th St. Grassroots Sign Up
Martensville Sept. 26 4pm-5:15pm Martensville Arena Grassroots Sign Up
Regina Sept. 29 6pm-7:30pm Cooperators Centre C1 Grassroots Sign Up
Regina Sept. 29 7:45pm-9:15pm Cooperators Centre C1 Intermediate Sign Up
Melville Oct. 2 10am-11:30am Horizon Credit Union Center - 1st Ave. W Grassroots  Sign Up
Regina Oct. 2 10:30am-12pm Jack Staples Ice Arena Grassroots Sign Up
Regina Oct. 2 12:15pm-1:45pm Jack Staples Ice Arena Grassroots Sign Up
Nipawin Oct. 2 11am-12:30pm Nipawin Centennial Arena Grassroots Sign Up
Shellbrook Oct. 2 1:30pm-3pm Richardson Pioneer Recreation Centre Grassroots Sign Up
Swift Current Oct. 2 3:45pm-5:15pm Credit Union iPlex - 2001 Chaplin St. E Grassroots Sign Up
Lumsden Oct. 3 12:45pm-2:15pm Lumsden Arena Grassroots Sign Up
Humboldt Oct. 3 9am-11am Elgar Petersen Arena Grassroots Sign Up
Estevan Oct. 3 12:15pm-1:45pm Affinity Place Grassroots Sign Up
Saskatoon Oct. 6 6pm-7:30pm Harold Latrace Arenas Intermediate Sign Up
Saskatoon Oct. 6 7:45pm-9:15pm Harold Latrace Arenas Intermediate Sign Up
Kindersley Oct. 10 10:30am-12pm West Central Events Centre Grassroots Sign Up
Moose Jaw Oct. 10 1pm-2:30pm Red Knight Arena Grassroots Sign Up
Moose Jaw Oct. 10 2:30pm-4pm Red Knight Arena Intermediate Sign Up
Balgonie Oct. 10 2pm-3:15pm Balgonie Stardome Grassroots Sign Up
Balgonie Oct. 10 3:30pm-4:45pm Balgonie Stardome Intermediate Sign Up
Regina Oct. 11 5:45pm-7:15pm Jack Hamilton Ice Arena Grassroots Sign Up
Regina Oct. 11 7:15pm-8:45pm Jack Hamilton Ice Arena Grassroots Sign Up
Regina Oct. 11 9pm-10:15pm Jack Hamilton Ice Arena Intermediate Sign Up
Esterhazy Oct. 14 7pm-8:30pm Dana Antal Arena - 4th Ave Grassroots Sign Up
Gravelbourg Oct. 16 9am-10:30am Gravelbourg Palestre Arena Grassroots Sign Up
Dundurn Oct. 16 10am-11:30am Dundurn Sports Center Grassroots Sign Up
St. Brieux Oct. 16 10am-11:30am St. Brieux Rec Centre Grassroots Sign Up
Hague Oct. 16 1pm-2:30pm Hague Arena Grassroots Sign Up
Meadow Lake Oct. 17 4pm-6pm Pineridge Ford Arena - Flying Dust Grassroots Sign Up
Balcarres Oct. 17 10am-12pm Balcarres Arena Grassroots Sign Up
Moosomin Oct. 17 2:30pm-4pm Moosomin PC Sportsplex Grassroots Sign Up
Whitewood Oct. 18 6:30pm-8pm Whitewood Arena Grassroots Sign Up
Southey Oct. 19 7pm-8pm Southey Skating Rink Grassroots Sign Up
Wynyard Oct. 21 6pm-8pm Wynyard Cooperative Place Grassroots Sign Up
Saskatoon Oct. 23 9am-10:30am Rod Hamm Arena Grassroots Sign Up
Saskatoon Oct. 23 10:45am-12:15pm Rod Hamm Arena Intermediate Sign Up
Biggar Oct. 23 10am-11:30am Biggar Jubilee Stadium Grassroots Sign Up
Maple Creek Oct. 23 10am-11:30am Maple Creek Community Arena Grassroots Sign Up
Melfort Oct. 24 10:15am-11:45am Ice Palace Grassroots Sign Up
Melfort Oct. 24 12pm-1:30pm Ice Palace Intermediate Sign Up
Turtleford Oct. 24 11am-12:30pm Turtleford Arena Intermediate Sign Up
Turtleford Oct. 24 1pm-2:30pm Turtleford Arena Grassroots Sign Up
Carnduff Oct. 24 1pm-2:30pm Carnduff Arena Grassroots Sign Up
Prince Albert Oct. 26 6pm-8pm Kinsmen Arena - 28th Street & Central Ave. Grassroots Sign Up
Prince Albert Oct. 28 6pm-8pm Kinsmen Arena - 28th Street & Central Ave. Intermediate Sign Up
Regina Oct. 29 5:45pm-7:15pm Wheat City Kinsmen Arena Grassroots Sign Up
Hudson Bay Oct. 30 9am-10:30am Hudson Bay Arena Grassroots Sign Up
Rosetown Oct. 30 10am-11:30am Rosetown SaskCan Centre Grassroots Sign Up
Warman Oct. 30 12:15pm-1:45pm Legends Arena Grassroots Sign Up
Outlook Oct. 31 9am-10:30am Jim Kook Rec Plex Grassroots Sign Up
Outlook Oct. 31 10:45am-12:15pm Jim Kook Rec Plex Intermediate Sign Up
Shaunavon Oct. 31 9:30am-10:45am Crescent Point Wickenheiser Centre Grassroots Sign Up
Indian Head Oct. 31 11:30am-1pm Indian Head AJM Davies Arena Grassroots Sign Up
Radville Nov. 1 6pm-8pm Radville Rec Centre Grassroots Sign Up
Saskatoon Nov. 6 8:15am-9:45am Rod Hamm Arena Grassroots Sign Up
Saskatoon Nov. 6 8:30am-10am Harold Latrace Arenas Grassroots Sign Up
Preeceville Nov. 6 9:30am-11:30am Preeceville Arena Grassroots Sign Up
Davidson Nov. 6 10am-11:30am AGT Center - 500 Washington Ave. Grassroots Sign Up
Lashburn Nov. 6 10am-11:30am Lashburn CN Sportsplex Grassroots Sign Up
Watrous Nov. 7 10:30am-12pm Watrous Centennial Arena Grassroots Sign Up
Central Butte Nov. 7 10:30am-12pm Central Butte Arena Grassroots Sign Up
White Bear Nov. 7 12pm-1:30pm White Bear First Nations Arena Grassroots Sign Up
Unity Nov. 7 1:30pm-3pm Unity Arena Grassroots Sign Up
Elrose Nov. 13 10am-11:30am Elrose Monet Uniplex Grassroots Sign Up
Assiniboia Nov. 13 10:30am-12pm Assiniboia Civic Centre Grasroots Sign Up
Wakaw Nov. 14 2pm-3:15pm Wakaw Arena Grassroots Sign Up
Avonlea Nov. 14 11am-12:30pm Avonlea Memorial Arena Grassroots Sign Up
Maidstone Nov. 14 2pm-4pm Maidstone Arena Grassroots Sign Up
St. Walburg Nov. 21 11am-12:30pm St. Walburg Agriplex Arena Grassroots Sign Up
Yorkton Nov. 21 12pm-1:30pm Westland Arena Gallagher Centre Grassroots Sign Up
Leader  Nov. 21 1pm-2:30pm G3 IcePlex - 330-4th Ave. West Grassroots Sign Up
Kerrobert Nov. 21 1pm-2:30pm Kerrobert Arena Grassroots Sign Up
Delisle Nov. 21 9:30am-11:00am Delisle Arena Grassroots Sign Up
Cabri Nov. 27 9am-10:30am SWT Arena Grassroots Sign Up
Beardy's First Nation Dec. 5 1pm-2:30pm Beardy's Memorial Arena Hwy 212 Grassroots Sign Up
Ile a la Crosse Dec. 11 1pm-3pm Ile a la Crosse Arena Grassroots Sign Up
Dillon Dec. 12 1pm-3pm Jennie Deneya Sylvestre memorial Arena Grassroots Sign Up